Commission & Committee

 

Commission / Committee Name Rotation Year
Department Hubmaster John Hafner ensuing yr
Museum Director Bill Moore ensuing yr
     
Americanism Commission    
Chairman Tom Tvrdik ensuing yr
Vice Chairman Michael Griffith ensuing yr
Division Commander Bobby Baker ensuing yr
1st Division Member Michael Griffith 2021
2nd Division Member Everett Ison 2020
3rd Division Member Tom Tvrdik 2019
4th Division Member Johnnie Washburn 2018
Sub-Division Chairman    
Boys State Chairman Paul Barker ensuing yr
Boys State Director Gary Flenniken ensuing yr
Baseball Chairman Gary Smith ensuing yr
Baseball Director Espiridion Zuniga ensuing yr
Baseball Member Carl Smith ensuing yr
Boy Scouts Chairman Wayne Courreges ensuing yr
Children and Youth Jason Castleberry ensuing yr
Community Service/Education Ronnie Pietzsch ensuing yr
Junior Shooting Sports Ted Hemmer ensuing yr
American Legion Riders Advisor Reno Reiley ensuing yr
Oratorical Contest/School Award Barbara Hemmer ensuing yr
S.A.L. Advisor John Schendel ensuing yr
     
Board of Trustees    
Chairman (Elected by BOT)   ensuing year
Vice Chairman (Elected by BOT)   ensuing year
Member Ron Cherry 2018
Member James McNair 2019
Member Jim Fleming 2020
Member Lynn Sparks 2021
Member John McKinny 2022
Member Walter Ivie 2023
     
Convention City Commission    
Chairman David Olson ensuing year
Vice Chairman Dellano Simmons ensuing year
Division Commander Milton Chatham ensuing year
1st Division Member Don Toohey 2018
2nd Division Member Dellano Simmons 2019
3rd Division Member Robert Masten 2020
4th Division Member David Olson 2021
2018 Conv General Chairman Robert Masten ensuing yr
     
Finance & Budget Committee    
Chairman John Morris ensuing year
Vice Chairman Tom Parry ensuing year
Member Steve Cook 2019
Member Tom Parry 2020
Member John Morris 2018
DEC Member – Dist Cdr Ted Weeks ensuing yr
DEC Member – Div Cdr Harlan Lucas ensuing yr
     
Legislative Commission    
Chairman Will Martin enusing year
Vice Chairman Sheila Schlute enusing year
Division Commander Bobby Baker enusing year
1st Division Member David Eagan 2020
2nd Division Member Sheila Schlute 2021
3rd Division Member Will Martin 2018
4th Division Member Ralph Langley 2019
Legislative Council    
1st District Member   ensuing yr
2nd District Member   ensuing yr
3rd District Member   ensuing yr
4th District Member   ensuing yr
5th District Member   ensuing yr
6th District Member   ensuing yr
7th District Member   ensuing yr
8th District Member   ensuing yr
9th District Member   ensuing yr
10th District Member   ensuing yr
11th District Member   ensuing yr
12th District Member   ensuing yr
13th District Member   ensuing yr
14th District Member   ensuing yr
15th District Member   ensuing yr
16th District Member   ensuing yr
17th District Member   ensuing yr
18th District Member   ensuing yr
19th District Member   ensuing yr
20th District Member   ensuing yr
21th District Member   ensuing yr
22th District Member   ensuing yr
23th District Member   ensuing yr
     
Long Range Planning Committee    
Chairman (Elected by Cmte)   ensuing year
Vice Chairman (Elected by Cmte)   ensuing year
Member Jeff Perkins 2020
Member Ron Cherry 2020
Member Dan Dutton 2019
Member Dan King 2019
Member Harry Hicks 2018
Member Paul Dillard 2018
1st Division Commander Bobby Baker ensuing yr
2nd Division Commander Milton Chatham ensuing yr
3rd Division Commander Harlan Lucas ensuing yr
4th Division Commander Richard Britten ensuing yr
Department Commander John Hince ensuing yr
Department Treasurer David Paris ensuing yr
Department Judge Advocate Dan Corbin ensuing yr
Department Adjutant Bill West ensuing yr
     
M,O&PA Commission    
Chairman Walter Herman ensuing year
Vice Chairman Leah Morales ensuing year
1st Division Commander Bobby Baker ensuing yr
2nd Division Commander Milton Chatham ensuing yr
3rd Division Commander Harlan Lucas ensuing yr
4th Division Commander Richard Britten ensuing yr
1st Division Member Tery Cloninger 2020
2nd Division Member Leah Morales 2019
3rd Division Member Glen Moody 2018
4th Division Member Walter Herman 2021
Sub-Division Chairman    
Membership Chairman Dept Vice Commander ensuing yr
Uniformed Orgainization Dan King ensuing yr
Const & Bylaws Everett Bills ensuing yr
Award & Trophies Olivia Burnside ensuing yr
     
National Security Commission    
Chairman Brett Watson ensuing year
Vice Chairman Herb Odell ensuing year
Division Commander Milton Chatham ensuing year
1st Division Member Herb Odell 2018
2nd Division Member John Palasota 2021
3rd Division Member Reno Reiley 2020
4th Division Member Brett Watson 2019
Sub-Division Chairman    
Military Affairs Roger Folmar ensuing yr
Foreign Relations Al Banzer ensuing yr
Disaster Preparedness Lionel Villafranco ensuing yr
Aerospace Terry Bigley ensuing yr
Law & Order Glenn Scott  ensuing yr
     
PR & Publications Commission    
Chairman Gerry Hince ensuing year
Vice Chairman Ruber Banks ensuing year
Division Commander Richard Brittom ensuing year
1st Division Member David Harvey 2021
2nd Division Member Gerry Hince 2020
3rd Division Member Joe Duarte 2019
4th Division Member Ruber Banks 2018
     
Training Committee    
Chairman Tom Marty ensuing year
Vice Chairman Karen Paris ensuing year
Member – 1st Div Al Robart 2020
Member – 2nd Div Tom Marty 2020
Member – 3rd Div Karen Paris 2019
Member – 4th Div Vaughn Oliver 2019
Member – at large David Crozer 2018
Member – at large John McKinny 2018
Department Commander John Hince ensuing year
Department Adjutant Bill West ensuing year
     
VA&R Commission    
Chairman Joe Page ensuing year
Vice Chairman Kenneth Simonton ensuing year
Division Commander Richard Britton ensuing year
1st Division Member Joe Page 2021
2nd Division Member John Davis 2018
3rd Division Member Gabriel Lopez 2019
4th Division Member Kenneth Simonton 2020
Sub-Division Chairman    
Hospital & VAVS Cedric Patterson ensuing yr
Veterans Preference & Employment Bob Gear ensuing yr
Women’s Veterans Outreach Sheryll Wilson-Jones ensuing yr
Homeless Veterans Norman Bearden ensuing yr
     
Court of Appeals    
Presiding Judge – Lawyer Steve Watkins ensuing year
Member – Lawyer Steve Watkins 2020
Member – PDC Dellano Simmons 2019
Member – PDC Butch Sparks 2018
     
TX AL Development Foundation    
Chairman (Elected by TXALDF)   ensuing year
Vice Chairman (Elected by TXALDF)   ensuing year
DEC Member David Paris 2019
DEC Member Dan Corbin 2018
DEC Member Tom Harlan 2018
BOT Member John McKinny 2020
BOT Member Walter Ivie 2019
BOT Member Jim Fleming 2020
Finance Committee John Morris 2018
Finance Committee Steve Cook 2019
Americanism Committee Tom Trvdik 2020
Dept Commander, Ex-Officio Walter Ivie ensuing yr
     
100th Anniversary Committee    
Chairman Ronnie Pietzsch ensuing yr
Vice Chairman David Eagan ensuing yr
1st Division Member David Eagan 2019
2nd Division Member Donald Simons 2019
3rd Division Member Connie Jo Popham 2019
4th Division Member Ronnie Pietzsch 2019
1st Division Commander Bobby Baker ensuing yr
2nd Division Commander Milton Chatham ensuing yr
3rd Division Commander Harlan Lucas ensuing yr
4th Division Commander Richard Britton ensuing yr
5th District Commander Ronald Jones Jr ensuing yr
20th District Commander Garnel Alford ensuing yr
Past Department Committeeman Jim Prendergast 2019
National Executive Committeeman C. W. Sparks ensuing yr
Past National Commander John Brieden ensuing yr
Department Commander John Hince ensuing yr
Department Treasurer David Paris ensuing yr
Department Historian Susan Marty ensuing yr
Americanism Chairman Tom Trvdik ensuing yr
Finance Chairman John Morris ensuing yr
Convention City Chairman David Olson ensuing yr
M,O, P&A Chairman Walter Herman ensuing yr
Public Relations Chairman Gerry Hince ensuing yr
Department Adjutant Bill West ensuing yr

error: Content is protected !!